Drewniane szczoteczki – ekologiczne zamienniki

0
633
drewniane szczoteczki, less waste
fot. pexels.com

Drewniane szczoteczki – eko wersja różnych szczotek

W duchu idei Less waste, która opanowała nasze życie możemy znaleźć wiele bardziej ekologicznych zamienników produktów codziennego użytku. Od metalowych słomekpo wielorazowe waciki czy drewniane szczoteczki. Drewniane szczoteczki mogą zastąpić nam wiele produktów wykonanych z plastiku i innych sztucznych materiałów. Na rynku są obecnie dostępne szczoteczki do zębów, szczotki do włosów czy szczotki do czyszczenia butelek.

Dlaczego warto używać ekologicznych zamienników ?

  • korzystając z produktów wykonanych z biodegradowalnych materiałów masz wpływ na ograniczenie produkcji plastiku
  • wybierając produkty kompostowalne możesz zmniejszyć ilość wytwarzanych śmieci przez co wspierasz ideę zero waste/less waste
  • decydując się na lokalne produkty ograniczasz ślad węglowy związany z ich transportem

Drewniane szczoteczki – szczoteczki do zębów

drewniane szczoteczki, less waste
fot. pixabay.com

W ofercie wielu sklepów internetowych znajdziemy szczoteczki, które są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych plastikowych szczoteczek. Dostępne są bambusowe szczoteczki do zębów lub te wykonane z drewna bukowego. Można zakupić zarówno szczoteczki dla dzieci, osób dorosłych, jak zestaw dla całej rodziny. Drewniana szczoteczka do zębówwykonana z bambusa obok dobroczynnego wpływu na środowisko, ma także zalety prozdrowotne. Działanie antybakteryjne bambusa pomaga zmniejszać ilość bakterii znajdujących się w jamie ustnej. Włosie tych szczoteczek wykonane jest z naturanego włosia lub bio nylonu lub z całkowicie biodegradowalnego materiału – włókna węglowego.  Należy pamiętać, aby tego typu szczoteczek nie należy wstawiać do kubka. Ociekająca woda może spowodować ciemnienie drewna, a nawet jego pęcznienie. Najlepiej jest po każdym użyciu delikatnie osuszyć szczotkę ręcznikiem i odstawić na płasko do wyschnięcia. Koniecznie włosiem do góry!

Drewniane szczoteczki – szczotka do włosów

Aby pielęgnacja naszych włosów była eko, oprócz szamponu w kostce, do naszej dyspozycji są też drewniane szczotki. Te sztoki wykonane z naturalnych materiałów zastapią nam plastikowe szczotki. Szczotki te mogą mieć również różne typy włosia. Najbardziej popularna jest szczecina dzika, a szczotki dla małych dzieci mają szczecinę świńską i delikatne kozie włosie. Włosie dzika tak jak włosy człowieka zbudowane jest z keratyny, lecz jest dużo grubsze i sztywniejsze. Dzięki temu nadaje się do rozczesywania włosów ludzkich, ale jednocześnie jest elastyczne i delikatniejsze niż plastik czy inne tworzywa. Szczecina dzika nie elektryzuje włosów, nie szarpie ich i nie plącze. Ponadto zawarta w szczecinie keratyna doskonale rozprowadza sebum na powierzchni włosów, odżywia je ograniczając wypadanie i nadaje im połysk.

Drewniane szczoteczki – szczotka do czyszczenia butelek

Jeśli plastikowe butelki zastępujesz wielorazowymi szklanymi butelkami, to na pewno spodoba Ci się ten gadżet. Jest to naturalna szczotka do czyszczenia butelek całkowicie przyjazna dla środowiska. Wykonana jest z włókna kokosowego, drewna kauczukowego oraz bawełny. Szczotka wykonana jest z odpadów, które powstały w różnych branżach, takich jak zbieranie kokosa.

Drewniane szczoteczki – szczotka do naczyń

drewniane szczoteczki, less waste
fot. pixabay.com

Na rynku pojawia się coraz więcej ekologicznych rozwiązań dla naszego domu. Na popularności zyskuje drewniana szczotka do mycia naczyń. Ta szczotka nie przejmuje zapachów zmywanych naczyń i nie zaśmieca środowiska! Dzięki niej możesz zapomnieć o wiecznie brudnych zmywakach. Możemy jej używać zamiast tradycyjnych gąbek i zmywaków z tworzyw sztucznych, które nie podlegają recyklingowi. Jest to solidna szczotka do mycia wytworzona z biodegradowalnych materiałówdrewna bukowego oraz tampico(włókna agawy). Co więcej, można myć nią naczynia bez użycia detergentów. Włókno tampico mięknie pod wpływem ciepłej wody i idealnie usuwa wszelki brud i tłuszcz z naczyń. Ponadto, włosie tampico jest mniej agresywne niż basyna więc nie porysuje teflonowych powierzchni. Dodatkowo, Szczotka będzie służyć Ci dużo dłużej niż tradycyjne gąbki do zmywania, ponieważ nie przesiąka brudem. A ponadto wyjątkowo estetycznie prezentuje się w kuchni

Wszystkie z wymienionych szczotek są wykonane z biodegradowalnych materiałów. Szczotki możesz wyrzucić do odpadów zielonych, domowego kompostownika lub zakopać w ogródku, możesz również wyrzucić ją po prostu do śmieci zmieszanych, a ulegną biodegradacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here