Zero waste – co to jest i jak wprowadzić to w życie
Każdego roku liczba produkowanych przez nas śmieci wzrasta. Wszechobecny plastik zalewa naszą planetę. W przyszłości taka sytuacja może doprowadzić do poważnego kryzysu ekologicznego Zaśmiecenie naszego naturalnego środowiska to już nie marketingowa fikcja, a rzeczywisty problem, z którym musimy się uporać, aby nie doprowadzić do katastrofy. Na popularności zyskują dwa nurty: less waste i zero waste. Na czym polega ten pierwszy i jak wprowadzić go w życie?
Zero waste – co to jest
W największym uproszczeniu to ograniczenie marnotrawstwa. Po prostu zero odpadów. Zero Waste to styl życia zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów.
Styl Zero Waste jest praktycznie rozszerzoną wersją dobrze nam znanego Less Waste. Czeka nas jednak więcej główkowania i więcej przydatnych, ekologicznych nawyków!
Zero Waste – Zasada 6R
Zero wasteopiera się na zasadzie 6R, czyli zbiorze kilku mniejszych zasad:
- Refuse (odmawiaj) – oznacza dbałość o to, aby dodatkowe śmieci nie trafiały do naszego domu,
- Reduce (redukuj) – to zminimalizowanie kupna niepotrzebnych produktów,
- Reuse (ponowne użycie) – oznacza przekazywanie lub sprzedaż niepotrzebnych rzeczy osobom potrzebującym oraz wielokrotne użycie rzeczy, których nie trzeba wyrzucać,
- Repair (naprawa) – to naprawa przede wszystkim usterek drobnego sprzętu elektronicznego, a także ubrań i produktów, których nie trzeba jeszcze wymieniać na nowe,
- Recycle (recykling) – ponowne wykorzystanie np. szklanych butelek w procesie recyklingu,
- Rot (kompostowanie) – wykorzystanie odpadów biologicznych w celu nawożenia roślin.
W praktyce zero waste (no waste) oznacza konsekwentne stosowanie kilku naprawdę prostych metod umożliwiających wyeliminowanie produkcji śmieci przez gospodarstwa domowa. Dodatkowo pozwoli nam to na zmniejszenie wydatków na zbędne produkty.
Zero waste – Jak wcielić zasady w życie?
- Naucz się odmawiać.Nie dostarczaj dodatkowych śmieci do swojego domu. Przykładem są plastikowe reklamówki i opakowania. Warto przerzucić się na noszenie ze sobą własnych reklamówek na zakupy, zamiast kupować plastikowe jednorazówki. Można również pakować owoce lub warzywa do własnych bawełnianych toreb.
- Zredukuj ilość swoich dóbr.Wszystko, co posiadasz, musiało najpierw zostać wyprodukowane i zużyć surowce. Zastanów się, czego naprawdę potrzebujesz, a jeśli posiadasz rzeczy, których nie używasz ponad rok – nie bój się z nimi rozstać. Być może lepszym rozwiązaniem jest je sprzedać lub rozdać. Kupuj tylko to, czego naprawdę potrzebujesz. Zapobiegniesz w ten sposób kupowaniu zbędnych rzeczy i gromadzeniu ich w domu.
- Daj nowe życie starym produktom.Obecnie coraz bardziej modny stają się rzeczy z recyclingu, czyli tworzenie użytecznych i artystycznych przedmiotów z rzeczy, które są stare i niepotrzebne. Najlepszym przykładem są eleganckie meble oraz dodatki z palet. Myśląc kreatywnie, nie tylko tworzymy niepowtarzalne dekoracje wnętrz, ale też chronimy środowisko.
- Używaj jak najwięcej produktów wielorazowego użytku.Wiele produktów codziennego użytku można zastąpić ekologicznymi wersjami, które można używać przez kilka lat.
- Naprawiaj zamiast kupować. Niejednokrotnie wyrzucamy uszkodzone rzeczy i kupujemy nowe. Nie zawsze jednak tak było. Jeszcze nie tak dawno temu naprawiano wszystko, co jeszcze mogło działać, nawet artykuły względnie tanie jak toster, ubrania czy rowery. Jeśli nie jest to możliwe, zepsutą rzecz można zmienić w prawdziwe dzieło sztuki i znaleźć dla niej inne zastosowanie np. kwietniki z opon samochodowych.
- Recykling.W chwili obecnej standardem są osobne śmietniki na szkło, makulaturę, plastik i inne odpady. Segregacja śmieci oraz stosowanie opakowań, które nadają się do powtórnego użytku to świetny sposób, aby zadbać o środowisko. Szklane butelki można również oddawać do sklepu, dzięki czemu trafiają z powrotem do producenta, gdzie po oczyszczeniu są używane ponownie.
- Kompostowanie śmieci.Kompost, znany doskonale z czasów naszych dziadków, to rewelacyjny naturalny nawóz do kwiatów. Jest szczególnie przydatny, jeżeli posiada się własny ogródek, jednak z powodzeniem może być wykorzystany także dla roślin doniczkowych.