Bambus – alternatywa dla plastiku
Ekologia i i naturalny styl życia spowodowały, że kolejne branże przemysłu zwróciły uwagę na bambus i doceniły jego potencjał. Mimo, że właściwości bambusa znane były od dawna, to dopiero teraz bambus przeżywa swoje odrodzenie. Bambus zrewolucjonizował rynek produktów ekologicznych, gdyż materiał uznawany jest za przyjazny środowisku i stanowi alternatywę dla plastiku. W Azji od tysiącleci był i jest nadal najważniejszym materiałem codziennego użytku. Wykorzystywało się go do budowy domów, ogrodzeń, mostów, przewodów nawadniających, mebli, tratew, rusztowań, wiatraków.
Wyroby z tego surowca, szczególnie artykuły wyposażenia wnętrz i drobne akcesoria, stały się modne i zyskały odbiorców na całym świecie. Obecnie trudno wskazać dziedzinę życia, w której bambus nie jest obecny. Dodatkowo bambus uznawany jest za ekologiczny materiał i z roku na rok powstaje coraz więcej ekologicznych zamienników wielu produktów wykonanych właśnie z bambusa.
Trudno o bardziej uniwersalny materiał niż bambus, w dodatku budzący pozytywne, proekologiczne skojarzenia.
Bambus – kilka podstawowych informacji

Na świecie występuje aż 1500 gatunków bambusa zróżnicowanych pod względem kształtu, rozmiarów i obszaru występowania. Naukowcy zaliczają go do rodziny traw, choć niektóre odmiany, rosnące w tropikalnej części Azji, osiągają nawet 40-50 metrów wysokości i wyglądają jak potężne drzewa. Charakterystyczną cechą bambusów jest drewniejąca z wiekiem łodyga.
Bambusom najbardziej odpowiada klimat tropikalny i subtropikalny, ale niektóre gatunki dostosowały się też do chłodniejszych warunków klimatycznych. Są to rośliny rosnące w ekspresowym tempie. Potrafią urosnąć 30-100cm na dobę. Pełną dojrzałość i gotowość do ścięcia uzyskują w wieku 3-5 lat, podczas gdy najszybciej rosnące drzewa (topole) potrzebują na to minimum 10-20 lat, zaś pozostałe gatunki 40-60 lat.
Bambus – składniki
Żadna inna roślina nie posiada w swoim składzie tylu substancji czynnych co bambus, który ma ich aż 520. Młode pędy bambusa są bogate m.in. w krzem, żelazo, wapń, potas, sód, jod, witaminy (w tym C), aminokwasy, enzymy, białka, tłuszcze, fruktozę.
Bambus – jakie ma właściwości?
Substancje wchodzące w skład bambusa wykazują mnóstwo dobroczynnych właściwości m.in. antyoksydacyjnych, odtruwających i chroniących komórki, uodparniających, odchudzających i antynowotworowych. Dzięki temu roślina ta znajduje zastosowanie w farmakologii i kosmetyce.
Bambus jest również odporny na bakterie, pleśnie, grzyby i procesy gnilne. Roślina nie jest więc narażona na czynniki chorobotwórcze i podczas jej uprawy nie ma konieczności stosowania środków ochrony roślin ani pestycydów.
Dodatkowo, bambus jest wytrzymały i lekki. Bambusowe produkty nie łamią się i nie tłuką, są odporne na zarysowania i odkształcenia oraz wysoką temperaturę. Są o wiele lżejsze niż wyroby metalowe czy szklane, a także odporne na wilgoć i łatwe w pielęgnacji.
Bambus – produkty wykonane z bambusa

Bambus to materiał uniwersalny i wykorzystywany w wielu dziedzinach życia. Pędy bambusasą pysznym dodatkiem do zup i azjatyckich makaronów. Ekstrakt z bambusadodany do kosmetyków wzmacnia nasze włosy i paznokcie.
Obecnie na popularności zyskują bambusowe akcesoria wielorazowe w duchu zero waste. Dzięki temu, że może mieć kontakt z żywnością i nie zmienia smaku jedzenia i picia, wykonuje się z niego, jako zamiennika plastiku, słomkiczy szczoteczki do zębów. Dużym atutem tych produktów jest wytrzymałość oraz piękny wygląd.
W gospodarstwie domowym świetnie sprawdzają się deski do krojenia, miski, talerze, kubki czy tradycyjne pałeczki. A także zabawki dla małych dzieci, które lubią wkładać wszystko do buzi. Nie wymagają specjalnej pielęgnacji, wystarczy umyć je ciepłą wodą z detergentem.
Od kilku lat dużym powodzeniem na rynku cieszą się również tkaniny wytwarzane z włókien bambusowych. Szyje się z nich ubranka i akcesoria dla dzieci, ubrania dla dorosłych, ręczniki, ściereczki, pościel, a nawet skarpety. Wyroby są miękkie i miłe w dotyku, co jest szczególnie istotne w przypadku artykułów dla dzieci. Są przewiewne, świetnie odprowadzają wilgoć, łatwo się piorą.