Less waste – co to jest i jak wprowadzić to w życie?

0
1822
less waste, ekologia
fot. pexels.com

Less waste – co to jest i jak wprowadzić to w życie?

Każdego roku liczba produkowanych przez nas śmieci wzrasta. Wszechobecny plastik zalewa naszą planetę. W przyszłości taka sytuacja może doprowadzić do poważnego kryzysu ekologicznego Zaśmiecenie naszego naturalnego środowiska to już nie marketingowa fikcja, a rzeczywisty problem, z którym musimy się uporać, aby nie doprowadzić do katastrofy. Na popularności zyskują  dwa nurty:  less wastei zero waste. Na czym polega ten pierwszy i jak wprowadzić go w życie?

Less Waste –  co to jest

Less Waste jest to styl życia zakładający zmniejszenie ilości produkowanych odpadów do niezbędnego minimum. Wymaga od nas wprowadzenia wielu zmian w codziennych czynnościach. Zmiany te pozwalają nam na przyswojenie ekologicznych nawyków. Less Waste uznawane jest za mniej rygorystyczną wersję Zero Waste. Styl Less Waste można bowiem traktować jak dobrą rozgrzewkę przed zdecydowaniem się na bardziej wymagający Zero Waste.

less waste, ekologia
fot. pexels.com

Less Waste – jakie zmiany wprowadzić?

 • ograniczyć nadmiernego konsumpcjonizm, który zagraża środowisku naturalnego,
 • rób przemyślane decyzje zakupowe,
 • odpowiednio użytkuj posiadaną żywność i przedmioty,
 • maksymalnie wykorzystuj pozostałości i resztki.

Niektórym miłośnikom Less Waste udaje się zredukować ilość śmieci produkowanych przez kilkuosobową rodzinę do jednego litrowego słoika, ale jest to najwyższy poziom zaangażowania się w proekologiczny styl życia. Początkujący powinni pamiętać, że każda decyzja, pozwalająca ograniczyć wytwarzanie śmieci (zwłaszcza plastikowych i nie-biodegradowalnych) ma wielkie znaczenie dla Ziemi i żyjących na niej istot.

Less waste – przykłady produktów

metalowe słomki, less waste
fot. pexels.com
 1. Wielorazowy kubek– Można zabrać go ze sobą wszędzie, jest lekki i praktyczny. Można zabrać kawę lub herbatę ze sobą z domu, lub poprosić w ulubionej kawiarni o przygotowanie napoju bezpośrednio w Twoim kubku. Zamiast zużyć kilka papierowych kubków w tygodniu, możesz mieć własny przez kilka lat.
 2. Chleb – Zamiast foliowej torebki lub worka foliowego, użyj swojej własnej bawełnianej torebki. Nie kupuj chleba krojonego, bo on zawsze jest sprzedawany w torebce foliowej. Ze starego chleba rób grzanki, z czerstwego chleba – bułkę tartą.
 3. Płócienne i bawełniane torby na zakupy – Miej jedną zawsze przy sobie, na wypadek niespodziewanych zakupów. Zamiast kupować plastikowe siatki, zabieraj ze sobą swoje płócienne na każde większe zakupy. Unikniesz w ten sposób korzystania z foliowych siatek sprzedawanych w sklepach. Jeśli zapomnisz o swojej torbie na zakupy, zakupy możesz zapakować w karton ze sklepowej półki.
 4. Butelka filtrująca– zamiast kupować wodę w plastikowych butelkach, kup małą butelkę filtrującą, którą możesz zawsze mieć przy sobie. Do butelki wlewasz kranówkę, a jeden filtr starcza na kilkadziesiąt przefiltrowań.
 5. Wielorazowe plastikowe pojemniki – możesz kupić nowe lub wykorzystać opakowanie po lodach. Sprawdzą się świetnie jako pojemniki na lunch, kanapki lub do przechowywania resztek w lodówce.
 6. Woreczki na owoce i warzywa – aby uniknąć pakowania warzyw i owoców do foliowych woreczków, możesz kupić gotowe w sklepie lub wykorzystać starą firankę i uszyć je sama
 7. Metalowe słomki– świetna alternatywa dla palsitwkoych słomek. Wielorazowe, łatwe do przechowywania lub zabrania ze sobą.
 8. Mydła w kostce – zamiast mydeł pakowanych do plastikowych opakowań, kup mydła w kostce w papierowym opakowaniu. Zmniejszysz ilość produkowanego plastiku, a mydła w kostce są znacznie bardziej naturalne i delikatniejsze dla naszej skóry

Aplikacje, które pomagają nam prowadzić styl życia Less Waste:

 • Storytel – aplikacja, dzięki której możesz słuchać audiobooków, robisz coś jednocześnie słuchając ulubionych pisarzy…  i nie kupujesz książek.
 • Spotify – muzyka w telefonie, na kompie, bez reklam, słuchasz muzyki, ale nie gromadzisz płyt, kaset i innych związanych z tym plastikowych rzeczy
 • SkyCash –Kupisz przez tę aplikację bilety na pociąg, na tramwaj… Nie musisz już kupować papierowych biletów, a w czasie kontroli pokazujesz kod w appce
 • Allegro – kupujesz i sprzedajesz używane rzeczy

Najważniejsze jest aby zacząć. Każdy mały gest lub zmiana, którą wprowadzimy będzie miała duże znaczenie i przyniesie korzyść dla naszej planety. Less waste dla początkujących to po prostu parę wyborów, trochę więcej uważności, nowe przyzwyczajenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here