Ekologiczne butelki – jaką wybrać?

0
576
ekologiczne butelki, less waste
fot. pexels.com

Ekologiczne butelki – jaką wybrać?

Moda na bycie eko trwa od lat i każdy z nas w większym lub mniejszym stopniu próbuje dbać o środowisko naturalne. Segregujemy odpady, ograniczamy zużycie energii elektrycznej, walczymy ze smogiem. Zewsząd bombardowani jesteśmy reklamami ekogadżetów, a ekoblogerzy stale podsuwają nam produkty których możemy używać sami lub podarować bliskim. Wiele przedmiotów może wydawać nam się jednak zbędnych lub takich, których nie będziemy używać za często. Ekologiczne butelki na pewno okażą się trafnym zakupem.

Problemy naszej planety

Chociaż bycie eko niewątpliwie jest trendy, a filozofia zero wasteznajduje coraz więcej wyznawców, nasze środowisko nadal zalewane jest tonami plastiku. Eksperci przewidują, że jeżeli obecne trendy nie ulegną zmianie, do 2050 r. w oceanach będzie więcej plastiku, niż ryb. Wizja ta jest zatrważająca, dlatego jako mieszkańcy ziemi powinniśmy podejmować wszelkie działania, które zahamują degradację naszego środowiska. W tym przypadku niezbędne jest zatem wprowadzanie nawet drobnych zmian i dobrych nawyków w codziennym życiu. Przykładowo do ograniczenia zużycia jednorazowych butelek plastikowych, bardzo pomocne będą ekologiczne butelki wielokrotnego użytku.

Ekologiczne butelki wielokrotnego użytku

Powszechnie stosowane butelki plastikowe po jednorazowym użyciu stają się śmieciami, których przewidywany czas rozkładu wynosi około 1000 lat. Natomiast butelki wielorazowe wykonane z bezpiecznego tworzywa, szkła czy metalu mogą nam służyć naprawdę przez wiele lat. Ograniczymy w ten sposób ilość kupowanych plastikowych butelek. W wielu miejscach takich jak biura czy szkoły dostępne są dystrybutory wody, więc napełnienie naszej ekologicznej butelki nie powinno stanowić problemu. Ponadto zwykła woda kranowa jest coraz lepszej jakości. Decydując się na zakup bidonu na wodę, nie tylko chronimy więc środowisko, ale również oszczędzamy pieniądze.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów butelek. Dobór konkretnego modelu uzależniony jest zazwyczaj zarówno od zasobności naszego portfela, jak i od indywidualnych upodobań i preferencji. Butelki te mogą być też świetnym pomysłem na prezentdla zwolennika less waste. Poniżej kilka propozycji.

Ekologiczne butelki – Butelki BPA free

ekologiczne butelki, szklane butelki, ekologia, less waste
fot. pexels.com

Zakup butelek wielorazowych wykonanych z tworzywa jest coraz bardziej popularnym działaniem proekologicznym. Decydując się na konkretny model, warto jednak zwrócić uwagę na tworzywo, z którego wykonana jest butelka. Materiał nie może wchodzić w reakcje z płynami, nie zmieniać ich smaku i powinien być wolny od szkodliwego dla zdrowia Bisfenolu (tzw. BPA free). Wysokiej jakości butelki BPA free są bardzo praktyczne i łatwe do utrzymania w czystości. Są również lekkie, bardzo trwałe i stosunkowo odporne na uszkodzenia. Bogaty wybór dostępnych wzorów sprawia, że każdy znajdzie dla siebie interesujący wzór. Butelki BPA nadają się zarówno dla dzieci jak i dorosłych.  Z powodzeniem zastąpią tradycyjny bidon na wodę. Można je zabrać ze sobą wszędzie.

Istnieje również model przeznaczony na smoothie. Oprócz zakrętki do wody posiada specjalną zakrętkę do smoothie oraz rurkę. Doskonale nadaje się więc do przechowywania rozmaitych koktajli witaminowych. Z tego rozwiązania skorzystają z pewnością osoby dbające o swoją dietę.

Ekologiczne butelki – Butelki szklane

Jeszcze bardziej proekologicznym rozwiązaniem są butelki szklane. Szkło jest materiałem przyjaznym dla środowiska a szklane butelki są odporne na wysokie temperatury i łatwe do utrzymania w czystości. Szklane butelki wielorazowe coraz częściej produkowane są ze szkła boro-krzemowego, które jest lżejsze od tradycyjnego. Często posiadają silikonowe nakładki, chroniące dno butelki przed uderzeniami, lub też etui z filcu czy skóry ekologicznej, które również ma za zadanie nieco zabezpieczyć butelkę przed uszkodzeniami. Te akcesoria zapewniają również izolację, dlatego pozwalają dłużej utrzymać właściwą temperaturę napoju. Szklane butelki są zwykle bardzo eleganckie i utrzymane w neutralnych barwach.

szklane butelki, ekologiczne butelki
fot. pexels.com

Ekologiczne butelki – Butelki termiczne

Butelki termiczne umożliwiają utrzymywanie zarówno niskiej, jak i wysokiej temperatury napoju. Najczęściej wytwarza się je z najwyższej jakości stali spożywczej. Podwójne ścianki z próżnią w środku pozwalają na utrzymanie niskiej temperatury napoju aż do 24 h, a wysokiej do 12 h oraz zapobiegają osadzaniu się wilgoci na powierzchni butelki. Można w nich umieścić kostki lodu lub kawałki ulubionych owoców, aby zachować ich świeżość na dłużej. Produkty tego typu mogą stać się również praktycznym zamiennikiem tradycyjnego termosu.

Nikogo nie trzeba chyba przekonywać do konieczności redukcji ilości plastiku produkowanego przez każde gospodarstwo domowe. Zmiany małych nawyków mogą w efekcie dać ogromne rezultaty w ochronie naszego środowiska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here