Wielorazowe płatki kosmetyczne – jak je stosować?

0
724

Życie w duchu less waste ogarnia coraz więcej sfer życia codziennego. Również kosmetyki. W sklepach znajdziemy już nie tylko kosmetyki w przyjaznych dla środowiska opakowaniach, ale także eko alternatywy dla tradycyjnych kosmetyków, między innymi szampon w kostce lub wielorazowe waciki kosmetyczne. Wielorazowe płatki kosmetyczne można już kupić niemal w każdej drogerii. Mimo, że kosztują więcej, niż te jednorazowe, wiele osób decyduje się na ich zakup. Dlaczego?

Wielorazowe płatki kosmetyczne – zalety

Wielorazowe płatki kosmetyczne znane są od dawna, ale  na popularności zyskują dopiero od niedawna. Korzystanie z nich ma wiele zalet:

  • oszczędzamy miejsce w łazience,
  • zmniejszamy ilość generowanych odpadów –  5 wielorazowych płatków kosmetycznych to odpowiednik od 400 do aż 720 zwykłych wacików, a aż tyle mniej więcej zużywamy ich w ciągu roku,
  • oszczędzamy pieniądze, bo wystarczają na długie miesiące,
  • są delikatne i mogą być używane do wszystkich typów cery, nawet wrażliwej,
  • świetnie sobie radzą z usuwaniem makijażu (włókna płatków wnikają pomiędzy rzęsy i usuwają pozostałości tuszu),
  • można je prać w pralce,
  • idealnie sprawdzają się na wakacyjnych wyjazdach – zajmują mało miejsca,
  • można je zmoczyć i wykorzystać do przemycia rączek czy twarzy dziecka (np. na spacerze)

Można ich używać do tych samych celów, co zwykłe płatki. Najczęściej używa się ich do demakijażu, do aplikowania lub zdejmowania maseczki lub tłustych maści.

Z czego są zrobione?

Wielorazowe płatki kosmetyczne uszyte są najczęściej z dwóch rodzajów materiału – zwykle jest to bawełna(zwykła bądź organiczna), poliester lub z mieszanka poliestru z poliamidem. Niektóre płatki mają również dodatek włókien bambusa. Na rynku dostępne są również płatki z gąbki z włókna Konjac.

Płatki z jednej strony są gładkie, z drugiej natomiast lekko chropowate. Ta druga strona w trakcie używana daje niewielki efekt złuszczający, ale ma też inną zaletę: taki wacik skuteczniej zbiera zabrudzenia.

Wielorazowe waciki możemy również uszyć samodzielnie, korzystając z tkanin pochodzenia naturalnego, takich jak bawełna, bambus czy len. Z materiału należy wyciąć pożądany kształt i zszyć razem brzegi dwóch lub trzech warstw. Przed pierwszym użyciem warto wyprać płatki w delikatnym detergencie, by nie podrażnić skóry. Domowych wacików używamy tak samo, jak ich sklepowej wersji.

Wielorazowe płatki kosmetyczne – jak stosować?

less waste, wielorazowe płatki kosmetyczne
fot. pexels.com

Wielorazowe płatki kosmetyczne stosuje się prawie tak samo jak tradycyjne. Niektóre z płatków można stosować tylko z wodą, inne – również z ulubionym kosmetykiem do demakijażu. Ta informacja będzie znajdowała się na instrucji dołączonej do produktu lub na stronie producenta. Warto zapoznać się z tymi informacjami przed pierwszym użyciem.

W przypadku płatków, w których mamy dwie strony, warto najpierw użyć strony chropowatej, która zbierze większość zabrudzeń, a następnie gładką, dokładnie doczyszczając skórę.

Jak dbać o wielorazowe płatki kosmetyczne?

Za każdym razem po zakończonej pielęgnacji płatki należy wyprać ręcznie lub w pralce w temperaturze 40-60 st.C. Do prania ręcznego wystarczy użyć delikatnego mydła i przeprać płatek pod strumieniem wody. Piorąc płatki w pralce warto skorzystać z woreczka na bieliznę (czasem waciki sprzedawane są w komplecie ze specjalny woreczkiem do prania), by waciki nie zniszczyły się ani nie pogubiły podczas prania. Po wysuszeniu najlepiej przechowywać je w zamkniętym pudełku lub słoiczku.

Dodatkowo, przed pierwszym użyciem płatki warto uprać ręcznie w wodzie z mydłem i wysuszyć.

Jeden wielorazowy płatek powinien wystarczyć na trzy miesiące – większość producentów rekomenduje, żeby po takim czasie używania wymienić go na nowy. W praktyce jednak wiele osób korzysta z nich dłużej. By dobrze służyły, trzeba o nie odpowiednio dbać. Dlatego pamiętaj o regularnym praniu i odpowiednim przechowywaniu.

Wielorazowe płatki kosmetyczne a trądzik

Czy wielorazowych płatków do demakijażu można używać, mając trądzik zwłaszcza w stadium zaostrzonym? Można – wtedy warto jednak bardzo skrupulatnie przestrzegać higieny ze względu na możliwość wtórnych nadkażeń bakteriami z ropnych wykwitów trądzikowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here