Szklane opakowania – dlaczego je wybrać?

0
748
szklane opakowania, ekologia
fot. pexels.com

Szklane opakowania – dlaczego je wybrać?

less waste, szklane opakowania
fot. pexels.com

Kosmetyki w szklanych opakowaniach są zgodne z filozofią less waste. Od dawna dbamy o to aby kosmetyki, których używamy miały dobry, naturalny skład i nie były testowane na zwierzętach. Coraz bardziej świadomie dbamy również o nasze środowisko. Stosowanie naturalnych kosmetyków to wyraz dbałości o skórę, zdrowie i urodę, a szklane opakowania to z kolei ukłon w stronę ochrony środowiska. Szkło, z którego wykonywane są opakowania, może być całkowicie recyklingowane.  Takie szkło zyskuje tzw. drugie i kolejne życie, w przeciwieństwie do plastiku, który masowo zanieczyszcza środowisko naturalne.

Zarówno osoby zainteresowane ekologią, jak i laicy przyznają, że plastik jest szkodliwy. Nie tylko dla środowiska, ale i dla nas samych. Od dawna wiadomo, że plastikowe opakowania są kontrowersyjne i mogą stanowić zagrożenie dla pożywienia. Słyszeliście może nieraz (lub sami doświadczyliście), że rzeczy ze szklanych opakowań smakują lepiej? A co z kosmetykami? Otóż kosmetyki powinny być pakowane w opakowania, które są chemicznie obojętne, tak aby nie wchodziły w żadne interakcje z produktem i jak najlepiej chroniły zawartość przed czynnikami zewnętrznymi. Do tych materiałów możemy zaliczyć np. szkło i porcelanę.

Dlaczego wybrać szklane opakowania?

less waste, szklane opakowania
fot. pexels.com
  1. Szklane opakowania, zwłaszcza te wykonane z ciemnego szkła chronią kosmetyki przed promieniami słonecznymi oraz przed światłem jarzeniowym. Pamiętajmy, że nigdy nie wiadomo jaką drogę przebyły kosmetyki zanim dotarły do drogerii i jak długo stały na półce w owej drogerii, często podświetlane silnym światłem jarzeniowym.
  2. Szklane opakowania zapewniają ochronę przed nagrzewaniem. Szczególnie jest to ważne w przypadku kosmetyków, które zawierają (lub chociaż powinny zawierać) składniki naturalne, jak: oleje czy glinki. Znów należy zaznaczyć, że konsument nie ma pojęcia o warunkach produkcji i dystrybucji. Plastikowe opakowania nie zapewniają tej ochrony.
  3. Ważne jest również bezpieczeństwo produktu. Pamiętajmy że plastik, szczególnie podczas nagrzewania, uwalnia szkodliwe substancje, które mogą w śladowych ilościach przedostać się do kosmetyków. Szklane opakowania są neutralne dla kosmetyków i nie ma ryzyka jakichkolwiek reakcji, które mogłyby zaszkodzić produktowi znajdującemu się w środku.
  4. Szklane opakowania chronią kosmetyki przed dopływem tlenu. Jest to ważne szczególnie w przypadku kosmetyków bogatych w antyoksydanty. Szkło okazuje się być idealnym materiałem, który chroni przed niekontrolowanym dopływem tlenu.
  5. W przeciwieństwie do szklanych opakowań, plastikowe nie tylko nie chronią masy kosmetycznej, ale mogą też zmniejszać skuteczność kosmetyków naturalnych ze względu na dużą podatność na działanie światła i temperatury. Lepiej wybrać więc krem w szklanym opakowaniu, który ochroni właściwości na dłużej.
  6. Składniki aktywne kosmetyków naturalnych mogą tracić swoje właściwości w kontakcie z metalami ciężkimi zawartymi w plastiku. Dlatego tak ważne jest, aby naturalne kosmetyki były pakowane w szklane opakowania, które nie dezaktywują dobroczynnych działań składników naturalnych.
  7. Plastikowe opakowania nie są odpowiednie do przechowywania produktów, które zawierają jakikolwiek rodzaj rozpuszczalnika, np. alkohol. Dlatego też perfumy przechowywane mogą być tylko w szklanych buteleczkach. Alkohol wchodzi w interakcje z plastikiem powodując mikropęknięcia, co z kolei nie grozi szklanym opakowaniom.
  8. Szklane odpowiedniki plastikowych opakowań są oczywiście bardziej przyjazne dla środowiska. W Polsce recykling szkła stoi na dużo wyższym poziomie niż recykling plastiku, a w dodatku plastik ulegając rozkładowi wydala szkodliwe dla środowiska substancje. Ty również możesz dać drugie życie szklanym opakowaniom. Możesz do nich przelać inne produkty z większych butelek, lub wykorzystać je w kuchni czy jako ozdoba.

Jak nie trudno zauważyć szklane opakowania są dużo bezpieczniejsze dla kosmetyków, zarówno kosmetyków naturalnych, jak i tych z większą ilością konserwantów. Starajmy się więc ograniczać wykorzystanie plastiku nie tylko, tam gdzie ma on do czynienia z żywnością, ale też z kosmetykami. Wyjdzie to na dobre nam i środowisku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here