Pielęgnacja less waste. Jak dbać o urodę i być eko

0
727
lass waste, beauty
fot. pixabay.com

Pielęgnacja less waste. Jak dbać o urodę i być eko

Less waste ogarnęło wszystkie dziedziny życia. Od kuchni, przez nasze garderoby aż po pielęgnację. Minimalizm, prosty, organiczny składi opakowania przyjazne środowisku to naczelne zasady pielęgnacji w stylu less waste. Postaw na produkty, które dbają nie tylko o urodę, ale i o przyszłość naszej planety.

Ekologiczny styl życia to już konieczność. W trosce o naturę rezygnujemy z plastikowych toreb, oszczędzamy wodę i prąd, segregujemy śmieci. Niestety, konsumpcjonistyczny styl życia przyzwyczaił nas do kupowania wszystkiego w nadmiarze – nawet jeżeli produkty, które wybieramy, często nie są nam potrzebne. Idea less waste uczy nas jak kupować mniej i mądrze.

Less waste – co to takiego?

Less waste ma na celu radykalne zmniejszenie ilości odpadów do absolutnego minimum. Idea odrzuca konsumpcjonistyczne nawyki i podkreśla, że nadmierne kupowanie zagraża przyrodzie i w dalszej perspektywie może doprowadzić do ekologicznej katastrofy. Mądre i przemyślane decyzje zakupowe sprzyjają przede wszystkim środowisku, a w dalszej perspektywie – nam.

Less waste, czyli o sztuce mądrych wyborów

Idea less waste to pochwała minimalizmu i oszczędności. Żyjąc w zgodzie z tym nurtem, kupujemy tylko to, co naprawdę jest nam niezbędne. Ponadto stawiamy na ekologiczne produkty w biodegradowalnych opakowaniach, zużywamy je w całości i dopiero wtedy, gdy się skończą, kupujemy nowy kosmetyk. Żyjąc według tych zasad ograniczamy nie tylko szkodliwe opakowania, ale także pieniądze, unikając zbędnych i pochopnych wydatków.

Jak stosować ideę less waste na co dzień?

less waste, beauty
fot. pixabay.com

Filozofia less waste opanowała także świat kosmetyków, dzięki czemu na sklepowych półkach pojawiło się wiele organicznych produktów w opakowaniach przyjaznych środowisku. Jak zacząć stosować idee less waste w domowym zaciszu?Pielęgnacyjny minimalizm to przede wszystkim świadomość naszych potrzeb. Znając wymagania naszej skóry, włosów, dłoni i paznokci, zaczniemy sięgać po produkty, które faktycznie będą miały pozytywny wpływ na kondycję naszego ciała.

  • Po pierwsze typ opakowania

Przede wszystkim zwróć uwagę na opakowanie. Szkło jest najbardziej przyjaznym naturze surowcem. Podczas degradacji nie zatruwa środowiska szkodliwymi toksynami, a poza tym świetnie nadaje się do recyklingu. Pojemniki i buteleczki ze szkła mogą być wykorzystane w wieloraki sposób. Słoiczek po kremie do ciała może być szkatułką na biżuterię, a flakonik po szamponie – wazonem na kwiaty. Słoiczki możesz też wykorzystać do produkcji domowych kosmetyków na przykład domowego peelingu. Śmiało sięgaj również po kosmetyki w kartonowych lub papierowych opakowaniach. Papier jest bardziej przyjazny środowisku niż aluminium lub plastik.

  • Ogranicz opakowania do minimum

W drogeriach pojawia się coraz więcej produktów, których opakowania są ograniczone do minimum. Wśród nich znajdziesz np. ekologiczne szampony w kostkach, które delikatnie myją i pielęgnują włosy, a przy tym zajmują niewiele miejsca. Będą więc doskonałym rozwiązaniem podczas wakacyjnych wyjazdów.

less waste, szampon w kostce
fot. pixabay.com

Jeżeli nie chcesz rezygnować ze swoich ulubionych produktów w plastikowych butelkach, wybieraj opakowania o większej pojemności – dzięki temu kosmetyk starczy ci na dłużej i zredukujesz ilość szkodliwych odpadów.

  • Nie wyrzucaj kosmetyków

Każda z nas ma inne potrzeby i czasem możesz wybrać kosmetyk, który kompletnie się u Ciebie nie sprawdził. Nie wyrzucaj go, być może ten produkt będzie wspaniałym rozwiązaniem dla twojej mamy albo przyjaciółki. Warto także zastanowić się nad alternatywnym wykorzystaniem kosmetyków, które nie zdały egzaminu w swojej pierwotnie zakładanej roli. Balsam do ciała o zbyt ciężkiej formule ukoi przesuszone dłonie i pięty a odżywka do włosów sprawdzi się zamiast pianki do golenia.

  • Wybieraj produkty wielokrotnego użytku

Na rynku dostępnych jest coraz więcej ekologicznych zamienników wielokrotnego użytku. Świetną alternatywą dla wacików są wielorazowe płatki kosmetyczne, które po użyciu można uprać w pralce. Dostępne są również bawełniane i bambusowe ściereczki do twarzy, które zastąpią ręczniki papierowe oraz ekologiczne szczoteczki do zębów z bambusowego drewna.

  • Czytaj etykiety

Produkty zgodne z ideą less waste powinny mieć prosty, organiczny skład. Są produkowane w sposób przyjazny dla zwierząt i dla środowiska, a ich opakowania nadają się do recyklingu. Przed zakupem upewnij się, że dany produkt będzie odpowiedni dla Twojej skóry i że w jego recepturze nie ma żadnych substancji, które mogłyby wywołać reakcje alergiczne.

Na szczęście troska o przyszłość planety nie oznacza, że musisz przeprowadzić w swoim życiu natychmiastową rewolucję. Ekologiczny styl życia najlepiej wdrażać małymi krokami – dzięki temu stopniowo nauczysz się, jak dbać o środowisko i utrwalać dobre nawyki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here