Przyczyny i objawy miażdżycy tętnic mózgowych

0
783
Miażdżyca mózgu może prowadzić do udaru niedokrwiennego
Fot. Pixabay.com

Miażdżyca tętnic mózgowych, zwana również miażdżycą mózgu, to poważna choroba, która prowadzi do powikłań takich jak zaburzenia depresyjne, problemy z pamięcią, otępienie naczyniopochodne i udar niedokrwienny. Jednak nie tak prosto rozpoznać jej objawy. Na co więc zwracać uwagę? Jakie są przyczyny miażdżycy tętnic mózgowych? Zapraszamy do lektury!

Przeczytaj też: http://wolnezdrowie.pl/miazdzyca-mozgu-oraz-jej-objawy-i-przyczyny/

Czym jest miażdżyca mózgu i jakie są jej przyczyny?

O miażdżycy mózgu mówimy wówczas, gdy w tętnicach okalających mózg dochodzi do wytwarzania się blaszek miażdżycowych, w których gromadzą się m.in. lipidy. Tworzenie się blaszek prowadzi z kolei do powstania stanu zapalnego w tętnicach, które zaczynają ulegać zwłóknieniom i stwardnieniom, a ich światło staje się coraz węższe. Krew ma duże trudności z krążeniem, transportem tlenu i składników odżywczych. Na ten proces jest szczególnie wrażliwy układ nerwowy. Każde niedotlenienie może prowadzić do poważnych problemów neurologicznych.

Wśród przyczyn miażdżycy tętnic mózgowych wymienia się wysokie stężenie tzw. złego cholesterolu we krwi, cukrzycę typu 2, nadciśnienie tętnicze, brak aktywności fizycznej, palenie papierosów, nadwagę i otyłość.

Jakie są objawy miażdżycy mózgu?

Pierwszymi sygnałami, na które należy zwrócić uwagę, są bóle i zawroty głowy, objawy udaru niedokrwiennego oraz zmiany w zachowaniu chorego, wynikające z procesów otępiennych. Ponadto do objawów miażdżycy tętnic mózgowych zalicza się również tak zwane mikroudary lub małe udary, niedowłady, porażenia kończyn i mięśni twarzy, zaburzenia czucia, mowy, widzenia, problemy z utrzymaniem równowagi, drętwienie kończyn. Chory ma również często wrażenie, że przedmioty i otoczenie, które ma przed oczami, falują i poruszają się.

Na miażdżycę tętnic mózgowych chorują najczęściej osoby po 60 roku życia. Wśród zdiagnozowanych chorych przeważają mężczyźni. Choroba ta jest bardzo niebezpieczna. Jej najcięższym powikłaniem jest udar niedokrwienny. Należy jednak pamiętać o tym, że może on doprowadzić do całkowitego paraliżu, a nawet śmierci. Warto więc poprzez właściwe odżywianie się i odpowiednią aktywność fizyczną zapobiegać tak poważnemu schorzeniu, jakim jest miażdżyca tętnic mózgowych.

Zobacz też: http://www.kosmetyka.edu.pl/czym-jest-miazdzyca-tetnic-mozgowych/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here