Sprzątanie zero waste – czy jest możliwe?

0
631
sprzątanie zero waste, ekologia
fot. pexels.com

Sprzątanie zero waste – czy jest możliwe?

Plastikowe gąbki do mycia, tony zużytych ręczników papierowych, plastikowe opakowania po środkach do sprzątania, które nie nadają się do recyklingu. Ile tego typu śmieci produkujemy dziennie w trakcie dbania o dom? Czy zatem sprzątanie zero wastejest możliwe?

Tak, jest możliwe. Przede wszystkim należy zacząć od zmiany nawyków. Papierowych ręczników szukamy gdy coś się rozleje. Ale można je zastąpić bardziej ekologiczną wersją. Dzisiaj mamy do wyboru wiele alternatyw produktów potrzebnych do sprzątania w postaci drewnianych szczotek, ściereczek z mikrofibry czy sody oczyszczonej w kilogramowych opakowaniach.

Sprzątanie zero waste – Akcesoria

ekologia, sprzątanie zero waste
fot. pexels.com

Ściereczki z mikrofibry

Są doskonałą alternatywą dla ręczników papierowych, a do tego można ich używać do wszystkich powierzchni – szklane lustra, szyby, meble, sprzęt elektroniczny. Mają szereg zalet: bardzo dobrze zbierają i magazynują zanieczyszczenia, absorbują płyny oraz działają antybakteryjnie. Ściereczki są również wytrzymałe i zostaną z nami przez kilka lat. Dziś dostępne są również takie pochodzące z materiałów z recyklingu.

Drewniane szczotki

Na rynku dostępne są drewniane szczoteczkido wielu zadań : drewaniana szczotecza do mycia naczyć czy po prostu do szorowania różnych powierzchni. Można ich używać bez detergentów, a odkażanie jest łatwe. Szczoteczki są również bardzo wytrzymałe i zastąpią nam zwykłe gąbki.

Miedziane druciaki czy ostre ściereczki z lufy

Przydadzą się do mocnych zabrudzeń. Podobnie jak ściereczki są bardzo wytrzymałe i będziesz używać ich przez wiele lat.

Mop ze zmienną końcówką

Idealnym zamiennikiem dla klasycznego mopa będzie mop z drewnianą rączkąoraz zmienną końcówką, którą wystarczy wyprać w pralce.

Sprzątanie zero waste – produkty

Zwolennicy proekologicznego ruchu „zero waste” zwracają uwagę, że domowa chemia to mnóstwo zużytych plastikowych opakowań oraz hektolitry agresywnych detergentów, które każdego dnia są wprowadzane do środowiska. Wbrew pozorom, czystość nie zawsze oznacza zdrowie. Produkty do prania i sprzątania, popularne w gospodarstwach domowych, zawierają ponad 1000 różnych związków chemicznych. Jest to na przykład chlor, formaldehyd, amoniak, triklosan, ftalany. Związki te skumulowane w dużych ilościach mogą wywoływać alergię, astmę, podrażniać skórę i drogi oddechowe. A tymczasem prawie wszystkie środki czystości można wyprodukować samemu w domu. Wykonane w ten sposób detergenty są skuteczne, pachnące, przyjazne dla środowiska naturalnego i bezpieczne w codziennym stosowaniu.

Sprzątanie zero waste – domowe produkty

ekologia, sprzątanie zero waste
fot. pexels.com

Większość produktów do sprzątania można wykonanć samego w domu. Są to między innymi :

  • płyn do mycia okien i szyb
  • płyn do mycia naczyń
  • tabletki do zmywarki
  • płyn przeciw kurzwi
  • płyny do mycia podłóg
  • płyn do czyszczenia kuchni
  • płyn do czyszczenia łazienki
  • papka do czyszczenia zlewu
  • papka do czyszczenia czajnika
  • środek do czyszczenia piekarnika
  • tabletki do toalet
  • płyn do płukania
  • proszek do prania

Istnieje kilka łatwo dostępnych, bezpiecznych i tanich składników, które pojawiają się w większości domowych preparatów do sprzątania i prania. Potrafią one świetnie usuwać zanieczyszczenia oraz dezynfekować, dlatego warto się w nie zaopatrzyć, rozpoczynając swoją przygodę z ekologią i stylem „zero waste”.

Należą do nich:

Soda oczyszczona– z dużą skutecznością czyści, usuwa brzydkie zapachy, działa dezodorująco i zmiękcza wodę. W gospodarstwie przyda się również soda kalcynowana, będąca głównym składnikiem domowych proszków do prania.

Ocet– jest prawdziwym pogromcą tłuszczu, poza tym usuwa także pleśń, kamień, rdzę i inne łazienkowe osady oraz niektóre plamy. W połączeniu z sodą idealnie doczyści odpływ umywalki, toaletę czy piekarnik.

Kwasek cytrynowy– może zastąpić ocet – ma mniej intensywny zapach. Czyści, odkamienia, lekko wybiela i nadaje połysk.

Alkohol etylowy– uniwersalny środek dezynfekcyjny i czyszczący, skutecznie usuwa brzydkie zapachy.

Woda utleniona– dezynfekuje, wybiela, usuwa niektóre plamy z białych tkanin oraz pięknie doczyszcza fugi łazienkowe. Stanowi bezpieczniejszą alternatywę dla chloru.

W produkcji własnych środków czyszczących przyda się również boraks– środek zmiękczający wodę oraz naturalne olejki eteryczne. Własnoręcznie wykonane środki czystości można umieścić zgodnie z filozofią „less waste” w szklanych opakowaniach wielokrotnego użytku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here