Palo Santo – czym jest jakie ma właściwości?

0
580
palo santo, okadzanie
fot. pexels.com

Palo Santo – czym jest jakie ma właściwości?

Mówi się, że jego zapach doskonale relaksuje, a dym potrafi oczyszczać ze złej energii. Używa się go do rytuału okadzania. Drewno Palo Santo stosowane było kiedyś w medycynie ludowej, a współcześnie wykorzystywane jest po prostu jako składnik kosmetyków, perfum i olejków eterycznych. Obecnie jednak, kiedy chętnie sięgamy do dawnych rytuałów relaksacyjno-urodowych (czego przykładem jest popularność gua shai wałeczków jadeitowych), Palo santo wraca do łask w jednej ze swoich pierwotnych form – jako kadzidło. Rdzenni mieszkańcy Ameryki Południowej, którzy wierzyli w jego magiczne właściwości, od bardzo dawna używają go jako kadzidło do oczyszczanie i zwiększania przepływu energii. Okadzali nim domy i ludzi, by zrobić przestrzeń dla dobrej energii.

rytuał okadzania, palo santo
fot. pexels.com

Palo Santo – Co to?

Palo Santo pozyskiwane jest z drzewa Bursera graveolens, a samo „Palo Santo” jest określeniem hiszpańskim i oznacza „święte drzewo”. Jest ono powyginane, z licznymi rozgałęzieniami i rośnie w Ameryce Środkowej oraz Południowej (szczególnie popularne jest w Meksyku, Kolumbii czy Argentynie). Powszechnie sprzedawane jest jako kadzidło w formie niewielkich, ale grubych drewienek o jasnobrązowym kolorze, które czasem zdobią też kwiaty czy kryształy. Obok białej szałwii to jedno z najpopularniejszych naturalnych kadzideł, stosowanych do smużenia.

Pozyskiwanie

Zbieranie drewna Palo Santo jest praktyką regulowaną przez Peruwiański rząd. Metody zbierania respektują świętość drzewa i pozwalają na kontynuację jego życia. Ścinanie żyjących drzew jest zabronione. Opadłe drzewa i jego gałęzie należy pozostawić do wyschnięcia przez okres od 3 do 5 lat. W tym czasie zachodzą reakcje chemiczne i soki kiedyś płynące w żyjącym drzewie zaczynają się krystalizować i formować złoża nadając Palo Santo jego cennym ziarnom kolor pomarańczu i złota.

Palo santo – właściwości

Palo Santo to bardzo praktyczne i uniwersalne drewno, które ma zastosowanie zarówno na podłożu duchowym jak i fizycznym.

Zapach Palo Santo jest bardzo charakterystyczny, bogaty, zmysłowy, ciepły, ale jednocześnie świeży.  Porównuje się go do kompozycji aromatów sosny, mięty i cytryny.

Palo Santo ma oczyszczać ze złej energii, odstresowywać, relaksować i wprawiać w lepszy nastrój. Doskonale sprawdza się w aromaterapii i medytacji. Poza tym działa też antyseptycznie i antyzapalnie, a nawet odstrasza komary. Ma delikatnie cytrusowy, miękki zapach ze słodkim aromatem, który uspokaja. Dodatkowo ma właściwości oczyszczające umysł, sprzyjające medytacji i zwiększające przepływ energii. Jego zapach odpręża i relaksuje, oczyszcza dom ze złych energii. Uwalnia od stresu i napięcia. Dodatkowo wprowadza dobrą atmosferę. Ponadto, ma kojące i uspokajające właściwości, przynosi ulgę przy bólach głowy i nadmiernym stresie. Skutecznie odstrasza owady. Można go również wykorzystywać jako alternatywę dla świec zapachowych i olejków eterycznych.

Tubylcy przygotowują herbatki i nalewki z wiórków drzewa, które ułatwiają trawienie, wspierają układ immunologiczny i redukują stany zapalne.

rytuał okadzania, palo santo
fot. pexels.com

Palo santo – gdzie kupić

Palo Santo można kupić w sklepach ezoterycznych lub z aromaterapią. Dobrym źródłem jest też po prostu internet. W internecie znajdziesz wiele sklepów mających w swojej ofercie gotowe kawałki do palenia. Zwykle są dostępne na sztuki lub zapakowane w paczuszki po kilka, a nawet kilkanaście kadzideł.

Palo Santo – jak używać?

Najbardziej popularna metoda stosowania Palo Santo to palenie go w trakcie rytuału okadzania. Wystarczy podpalić koniec drewienka i poczekać chwilę, a następnie zdmuchnąć ogień w taki sposób, żeby wciąż się żarzyło. Oczyszczamy nim mieszkanie i siebie, rozprowadzając dym w powietrzu. Następne odkładamy drewienko do przygotowanego naczynka (może to być talerzyk czy gliniana czarka), żeby spokojnie się tliło. Jedno drewienko można używać wielokrotnie, aż całkowicie się spali.

Palo Santo można również umieścić w saszetce i używać jako odświeżacz powietrza do każdego rodzaju pomieszczeń (toaleta, kuchnia, samochód).

Ze względu na intensywny zapach, można dodać go jako jeden z elementów naturalnych mieszanek zapachowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here