Badanie RTG – historia odkrycia i zastosowanie w stomatologii

0
413

5 stycznia 1896 roku w wiedeńskiej gazecie „Die Presse” pojawiła się wiadomość o odkryciu nowego typu promieniowania, które pozwala na nieinwazyjne obrazowanie ciała człowieka. Dokonał tego Wilhelm Roentgen, niemiecki uczony z Uniwersytetu w Wurtzburgu.

Wpływ na odkrycie miało wynalezienie w połowie lat 50. XIX wieku przez Heinricha Geisslera metody wtapiania elektrod metalowych w szkło. Umożliwiło to tworzenie lamp, które dzięki przepływowi elektryczności przez gazy, emitowały kolorowe promieniowanie. Zainspirowało to Roentgena do przeprowadzenia własnych eksperymentów.

Niemiecki fizyk zajmował się badaniem promieni X, nie wychodząc ze swej pracowni przez 7 tygodni. Wtedy też wykonał pierwsze zdjęcie rentgenowskie. Uwieczniona na nim została ręka Berthy, żony naukowca.

Początkowo promienie rentgenowskie znalazły zastosowanie podczas wojen. Pozwalały one zlokalizować różnego rodzaju odłamki znajdujące się w ciałach żołnierzy. W trakcie I wojny światowej Maria Skłodowska-Curie inicjowała ambulansy rentgenowskie, które jeździły na front, aby pomagać walczącym.

Badanie RTG uzębienia

W dzisiejszych czasach, badanie RTG jest popularną metodą diagnozowania problemów zdrowotnych. Część ciała, która wymaga zbadania, naświetlana jest wiązką promieni rentgenowskich, generowanych przez specjalną lampę. Po przeniknięciu promieni przez ciało osoby badanej padają one na błonę fotograficzną.

Lista schorzeń, które można wykryć przy pomocy promieni rentgenowskich, jest długa. Prześwietlenie klatki piersiowej umożliwia diagnozę zapalenia płuc, gruźlicy oraz nowotworów. RTG kończyn górnych i dolnych pozwala ustalić, czy doszło do ich złamania.

Innym obszarem medycyny, w którym wykorzystuje się odkrycie Roentgena, jest stomatologia. Czasami zdarza się bowiem, że dentysta nie ma możliwości określenia, w jakim stanie jest ząb, nie zaglądając do jego wnętrza.

Dla kogo rentgen stomatologiczny?

Rentgen zębów zalecany jest w różnych przypadkach. Wykonuje się go przed leczeniem kanałowym, usuwaniem zęba, tworzeniem protezy zębowej czy wstawianiem implantów. Wskazaniem do badania są także zaawansowana próchnica i silne dolegliwości bólowe.

Dla niektórych osób rentgen stomatologiczny może być szkodliwy. Nie powinno się go wykonywać u kobiet w ciąży oraz dzieci poniżej piątego roku życia.

Istnieje kilka rodzajów zdjęć RTG zębów, które wykonuje się w zależności od aktualnej potrzeby. W leczeniu kanałowym i przy diagnozowaniu próchnicy robione są zdjęcia punktowe, obejmujące do czterech zębów. Cechują się one dużą precyzją. Zdjęcia pantomograficzne przedstawiają panoramę wszystkich zębów i stosuje się je między innymi przed zabiegami chirurgicznymi w obrębie jamy ustnej. Przed założeniem aparatu ortodontycznego specjalista zleca RTG cefalometryczne. Oprócz zębów widać na nim tkanki miękkie czaszki i zatoki przynosowe.

Odkrycie Roentgena było wielkim wydarzeniem. Dzięki niemu medycyna zyskała narzędzie, bez którego wykrywanie wielu chorób nie byłoby możliwe. Więcej informacji związanych z tym tematem znaleźć można na stronie emdent.pl.

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala22/domains/enklawaurody.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here