Łupież – co warto o nim wiedzieć?

0
753
Łupież

Łupież może dopaść człowieka w każdym wieku. Co więcej, często nie ma się nawet wpływu na pojawienie się takiego problemu. Z tą niezbyt przyjemną dolegliwością zmaga się spory odsetek populacji, dlatego warto lepiej poznać “wroga”, który potrafi skutecznie odebrać pewność siebie i obniżyć samoocenę. Poznaj kilka najważniejszych faktów dotyczących łupieżu.

Czym jest łupież?

Na początku warto uświadomić sobie, że łupież jest chorobą skóry głowy i może mieć charakter nawrotowy. Jego głównym i najbardziej widocznym objawem są drobne płatki złuszczonej zrogowaciałej warstwy naskórka. Należy pamiętać, że obumieranie i łuszczenie się skóry głowy jest czymś naturalnym, w przypadku łupieżu taki proces jest jednak zbyt nasilony. Charakterystycznym białym łuskom często towarzyszy zwiększony łojotok, dlatego produkty przeciwłupieżowe ze strony https://sklep.jld.pl/s/665/produkty-na-lupiez mogą mieć również działanie regulujące sebum.

Przyczyny powstawania łupieżu

Istnieje wiele czynników wywołujących łupież. Za chorobę może być odpowiedzialne szybsze namnażanie się grzybów Malssezia, których obecność na ludzkiej skórze jest naturalnym zjawiskiem. Skłonność do łupieżu może mieć też podłoże genetyczne. Ponadto coraz częściej mówi się o wpływie nieprawidłowej diety. Niedobory minerałów i witamin odpowiedzialnych za regulację pracy gruczołów łojowych w połączeniu ze słodyczami i fast foodami sprzyjającymi przetłuszczaniu się głowy również mogą być przyczyną pojawienia się łupieżu. Wśród powodów występowania choroby wymienia się też niewłaściwą pielęgnację skóry głowy, czyli np. nadużywanie ciężkich kosmetyków, niedokładne spłukiwanie szamponów i odżywek czy też zbyt częste suszenie włosów gorącym powietrzem z suszarki. Za łupież może być odpowiedzialny także stres.

Rodzaje łupieżu

Przed rozpoczęciem leczenia z łupieżem warto określić jego rodzaj. Może to pomóc w doborze środków do zwalczania wstydliwej dolegliwości. Najczęściej spotyka się łagodną formę przypadłości, czyli łupież suchy w formie białych łusek. Dość powszechnym zjawiskiem jest też łupież tłusty z płatkami w żółtym kolorze. Istnieje też wiele odmian, które nie dotyczą skóry głowy bądź pojawiają się na niej rzadko np. łupież pstry, łupież rumieniowy czy też łupież biały skóry gładkiej.

Walka z łupieżem

Dobrym pomysłem może być odwiedzenie dermatologa bądź trychologa. Lekarz specjalista może ocenić skalę problemu, rozpoznać przyczyny łupieżu i zalecić odpowiednie leczenie. Bardzo często w pozbyciu się choroby mogą pomóc profesjonalne kosmetyki ze sklepu online Jean Louis David. Z pewnością warto zaopatrzyć się w szampon, peeling i kuracje na łupież. Niekiedy konieczna może być też zmiana nawyków pielęgnacyjnych np. rezygnacja z suszenia gorącym powietrzem bądź stosowania żelu do włosów. Ponadto w walce z chorobą może pomóc zmiana diety poprzez uzupełnienie jej o m.in. cynk i witaminę B6, a także ograniczenie niezdrowej żywności bogatej np. w cukry. W niektórych przypadkach ważne może być również zminimalizowanie stresu w życiu codziennym i zawodowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here