Testy osobowości. Co warto o nich wiedzieć i jak działają?

0
269

Zaburzenia osobowości, problemy i choroby psychiczne, a także wszystkie negatywne stany emocjonalne, które mogą mocno rzutować na człowieka, są często przyczyną jego ograniczonej aktywności w codziennym życiu. Odpowiednia diagnoza jest niezbędna w ich przypadku w celu podjęcia leczenia i podniesienia jakości życia. Diagnoza stawiana jest często między innymi na podstawie wyników testów psychologicznych. Dowiedz się o nich więcej.

Jak wyglądają psychologiczne testy osobowości?

Psychologiczne testy osobowości składają się z szeregu pytań dotyczących codziennego funkcjonowania, sposobu interpretacji pewnych sytuacji oraz tego, jak prezentują się w odbiorze osoby badanej jej relacje społeczne. W zależności od tego, z jakim typem testu mamy do czynienia, odpowiedzi mogą np. składają się z kilkustopniowej skali (na przykład w przedziale od “nie dotyczy mnie to” do “bardzo często mnie to dotyczy”), albo ze skali trzystopniowej (“prawda – fałsz – nie wiem”).

O czym mogą świadczyć wyniki testu osobowości?

Otrzymane wyniki testu osobowości – przeprowadzanego czy to w klasycznej formie, czy też online – są podstawą do diagnostyki stanu pacjenta. Mogą wskazywać między innymi na jego depresyjność, hipochondrię, problemy społeczne czy też nieodpowiednio wykształcone cechy osobowości, które powstały na przykład na skutek negatywnie oddziałującego na Pacjenta środowiska rodzinnego. Oprócz zaburzeń osobowości, testy psychologiczne mogą pozwolić na rozpoznanie takich chorób, jak na przykład depresja.

Wyniki testu osobowości interpretowane są przez specjalistę, który zajmuje się diagnozą psychologiczną. Ostateczny wynik takiej interpretacji oparty jest zarówno na tym, co pojawia się w teście, jak i na dogłębnie przeprowadzonym wywiadzie z pacjentem. Dzięki temu specjalista otrzymuje najszersze informacje na temat jego stanu psychicznego i może efektywnie pomóc Pacjentowi. 

Testy osobowości w formie online

Darmowe testy psychologiczne online często także mogą być podstawą rozpoznania pewnych zaburzeń. Służą nie tylko specjalistom, ale przede wszystkim samym pacjentom do tego, by łatwiej im było rozpoznać swój własny stan i zdecydować, czy to już moment, w którym powinni sięgnąć po pomoc. Dzięki temu mogą oni potwierdzić swoje przypuszczenia, a co za tym idzie – często mogą też dopiero wówczas zdecydować się na podjęcie ważnego dla nich leczenia. Należy jednak pamiętać, aby samodzielnie korzystać z testów tylko ze sprawdzonego źródła, a w razie pogorszenia się samopoczucia nie zwlekać i umówić się na konsultację z lekarzem lub psychoterapeutą. 

Czy warto korzystać z testów osobowości?

Psychologiczne testy osobowości – te, które przeprowadzane są w gabinetach Specjalistów, pod ich nadzorem – to sprawdzone narzędzie, które pomaga w poznawaniu samego siebie i umożliwia wstępne rozpoznanie problemów, z którymi mamy do czynienia. Dla wielu osób jest niezwykle ważnym źródłem wiedzy i pomaga im w podjęciu decyzji o leczeniu. Dlatego też korzystanie z nich może być cenne i warto decydować się na nie, jeśli tylko mamy podejrzenia, że coś złego dzieje się z naszą psychiką.

Ze strony specjalistów psychiatrów i psychologów – testy takie służą również profesjonalnej analizie stanu pacjenta i dają jasny obraz sytuacji klinicznej. Pomagają im w dobraniu prawidłowej terapii dostosowanej do trudności danej osoby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here