Test na koronawirusa – rodzaje

0
883
Test na koronawirusa – rodzaje

Koronawirus może, ale nie musi dawać objawów, dlatego bardzo ważne jest to, by wykonywać testy na obecność SARS-CoV-2 osobom, które mogły mieć styczność z osobą zakażoną. Wyróżnia się kilka rodzajów testów. Różnią się one od siebie m.in. czasem oczekiwania na wynik i trafnością. Przybliżamy poszczególne typy testów.

Koronawirus a testy

W celu wykrycia koronawirusa wywołującego chorobę COVID-19 stosuje się zasadniczo dwa rodzaje testów: genetyczny oraz serologiczny, nazywany czasem immunologicznym.

Warto podkreślić również to, że osoby, u których podejrzewa się zakażenie koronawirusem, mogą mieć inne infekcje. Tak więc równocześnie z testem w kierunku koronawirusa należy wykonać także testy pod kątem innych patogenów powodujących choroby układu oddechowego. Z reguły na wynik tych ostatnich trzeba czekać krócej.

Test na koronawirusa: genetyczny

Podstawowy i zalecany przez WHO test na koronawirusa to test genetyczny. Używając bardziej profesjonalnego języka, jest to badanie laboratoryjne techniką NAAT (tzw. technika amplifikacji kwasu nukleinowego). W przypadku pozytywnego wyniku badania widoczne jest wówczas RNA wirusa w próbce pobranej od pacjenta.

Jak przeprowadza się taki test? Od pacjenta pobierana jest próbka plwociny lub wymazu nosowo-gardłowego. Rzadziej przeprowadza się badanie krwi, stolca lub moczu. Tak pobrany materiał zostaje zabezpieczony, a następnie trafia do laboratorium i jest poddawany wieloetapowej obróbce.

Przeprowadzenie takiego testu, od czasu pobrania próbki, do uzyskania wyników, to procedura długotrwała, która może zająć kilka dni, bo często cały proces obejmuje dodatkowo transport próbki do odpowiedniego laboratorium itd.

Czy rzeczywiście na podstawie takiego badania można stwierdzić, że za złe samopoczucie odpowiada koronawirus? Testy genetyczne mają wysoką skuteczność, choć czasem konieczne jest powtórne badanie dla potwierdzenia wyniku.

Test na koronawirusa: serologiczny (kasetkowy i zwykły)

Innym rodzajem testu jest test serologiczny, wykonywany pomocniczo w celu monitorowania przebiegu epidemii. Ma on za zadanie wykryć w organizmie pacjenta obecność przeciwciał, które zwalczają koronawirusa i pojawiają się już po zakażeniu.

Testy serologiczne wykonuje się poprzez analizę surowicy krwi pobranej od pacjenta. Ich zaletą jest niska cena oraz duża szybkość otrzymania wyników, ale niestety wadą jest ograniczona czułość. Aktualnie nie zaleca się jednak stosowania testów serologicznych w celach diagnostycznych. Badanie ma pełnić jedynie funkcję kliniczno-kontrolną.

Kto jest uprawniony do wykonywania testów?

Testy przeprowadza się przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu, a pobieraniem próbek zajmują się profesjonalne państwowe zespoły, przygotowane do pracy z niebezpiecznym materiałem biologicznym. Podczas wszystkich etapów związanych z testowaniem trzeba bowiem zachować rygorystyczne zasady bezpieczeństwa.

Tylko wybrane laboratoria mają uprawnienia do przeprowadzenia analizy próbek na koronawirusa. W naszym kraju testy wykonuje się głównie w sytuacjach, gdy pojawiają się ku temu odpowiednie przesłanki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here