Specyfika dermatologii

0
2296
Specyfika dermatologii

Jakie usługi medyczne świadczy dermatolog?

W ramach tej specjalizacji lekarze zajmują się problemami skóry. Choroby skóry mają bardzo zróżnicowaną etiologię. Występują zmiany alergiczne, często już w wieku dziecięcym, a nawet niemowlęcym. Bywają problemy o podłożu bakteryjnym czy wirusowym. Coraz częstsze są zmiany nowotworowe, np. czerniak złośliwy. Choroby genetyczne nie omijają też skóry. Jest to atopowe zapalenia skóry, łuszczyca, ziarniniaki itp. Trądzik występuje nie tylko w wieku dorastania, ale i coraz częściej u dorosłych. Rozróżniamy trądzik młodzieńczy, różowaty i pospolity.

Dermatolodzy zajmują się jednak nie tylko skórą, także chorobami paznokci i włosów, np. łupieżem.

Typowa usługa medyczna dermatologiczna z https://www.lento.pl/uslugi-medyczne.html to badanie dermatoskopem. Sprawdza się wtedy dokładnie wszelkie przebarwienia i zmiany skórne, po to, aby w porę wykryć wszystkie zagrożenia, np. wzmiankowanego już czerniaka.

Można więc rzec, że dermatolog zajmuje się także schorzeniami ogólnoustrojowymi, które manifestują się zmianami skórnymi.

Kiedy skorzystać z wizyty dermatologa, czyli co powinno zaniepokoić?

Przede wszystkim trzeba oglądać swą skórę, można też o to poprosić kogoś z bliskich, aby w porę zaobserwować różnego rodzaju występujące na niej zmiany. Od pospolitych krostek, nadżerek, zaskórników, pryszczy czy pęcherzy. Także wtedy, kiedy stan skóry się pogarsza. Np. skóra staje się sucha, nadwrażliwa, albo naskórek zaczyna łuszczyć się zanadto, Jeśli pojawił się łojotok czy dręczy łupież, albo szybkie przetłuszczanie się włosów, a standardowe środki nie przynoszą spodziewanego efektu, to warto poprosić o poradę specjalistę. Dermatolog może uratować nas przed łysieniem. Jeśli pojawią się nowe znamiona lub stare znamię zmieni kształt czy barwę. Jeśli chcemy usunąć brodawki — do dermatologa – https://www.nuzle.pl/stanowisko/dermatolog. Świąd skóry również powinien skłonić nas do wizyty u dermatologa, Na problemy z paznokciami pomóc nam może rzeczony specjalista.

Specyfika specjalizacji dermatologicznej powoduje konieczność współpracy z lekarzami innych dziedzin: chirurgiem, internistą czy onkologiem. Wizyty u dermatologa nie należy odkładać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here