Kamica nerkowa plasuje się na czele chorób urologicznych. Do jej pojawienia się często doprowadza zbyt mała podaż płynów, szczególnie w okresie zwiększonego zapotrzebowania, jak wysiłek fizyczny, upał, gorączka, biegunka czy wymioty, ale nierzadko przyczyna leży też w diecie z nadmierną podażą białka i minerałów czy jest skutkiem przyjmowania różnych lekarstw. Jakie są rodzaje i objawy kamicy nerkowej? Jak powinno przebiegać leczenie choroby? Sprawdźmy!
Kamica nerkowa – charakterystyka choroby
Kamica nerkowa (zwana też moczową) jest jedną z najczęstszych chorób narządów układu moczowo-płciowego. Tyczy około 2-3 razy częściej mężczyzn niż kobiet i objawia się wytworzeniem złogów w układzie moczowym, które powodują zaburzenia w odpływie moczu i jego zastój w obrębie dróg moczowych.
Istnieje wiele podziałów i klasyfikacji kamicy – różnicowanych pod względem cech fizycznych, składu chemicznego, etiologii i lokalizacji złogu. Najpopularniejszym podziałem jest ten ze względu na przyczynę wystąpienia i wyróżnia się tym samym kamice nerkowe: infekcyjną, jałową, genetyczną oraz farmakologiczną (polekową). Kluczowa jest także wielkość złogów, która mówi nam o tym, w jaki sposób można uporać się z dolegliwością – więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: https://www.kliniki.pl/leczenie-kamicy-nerkowej/.
Objawy kamicy nerkowej
Pacjenci ze złogami w drogach moczowych niekiedy nie odczuwają żadnych objawów, a do zdiagnozowania ich przypadłości dochodzi przypadkowo w trakcie wykonywania badań obrazowych z innego powodu. Częściej jednak pojawiają się różne objawy – mniej lub bardziej uporczywe. Zwykle jest to ból w okolicy lędźwiowej, promieniujący do pachwiny i podbrzusza, z dodatnim objawem Goldflama. Często dołączają do tego problemy z oddawaniem moczu, częstomocz, krwiomocz, wymioty i podwyższona temperatura ciała.
Kamica objawowa często skutkuje również kolkami nerkowymi, co może powodować zaburzenia w odpływie moczu z nerki i prowadzić do wodonercza. Kiedy wskutek nadkażenia zastoinowego moczu powyżej przeszkody dojdzie do powikłań, mogą także pojawić się objawy związane z roponerczem.
Leczenie kamicy nerkowej
W zależności od objawów, przebiegu choroby oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta przyjmuje się różne formy leczenia. Jeśli objawy nie są uporczywe, najczęściej stosuje się zachowawcze leczenie kamicy nerkowej, które polega na podawaniu leków i podejmowaniu działań nieoperacyjnych, prowadzących do redukcji objawów kolki nerkowej, wydalenia złogu lub jego rozpuszczenia. Alternatywą dla ostrych przypadków jest leczenie operacyjne, które przeprowadza się wieloma metodami (m.in. laparoskopowo, falą ultradźwiękową ESWL, ureterorenoskopem, endoskopowo czy chirurgią otwartą).
Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.