ADHD u dorosłych – jak się objawia i jak je leczyć?

0
265
ADHD u dorosłych

ADHD to zaburzenie, które głównie diagnozuje się u dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Chociaż natężenie objawów zaburzenia maleje wraz z wiekiem, to niektóre jego cechy utrzymują się w dorosłym życiu. Szacuje się, że nawet 5% dorosłych może zmagać się z tym zespołem. Czym objawia się ADHD? Jak je leczyć?

Czym jest ADHD?

ADHD to skrót od angielskiego Attention Deficit Hyperactivity Disorder. Można tłumaczyć to jako zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. ADHD należy do zaburzeń zachowania i emocji. 

Pierwsze symptomy ADHD pojawiają się zwykle między 6 a 9 rokiem życia. Zaliczymy do nich m.in. zaburzenia koncentracji, trudności w nauce, a także tzw. niepokój psychoruchowy, czyli nieumiejętność “wysiedzenia w miejscu” połączony ze wzmożonym uczuciem niepokoju i lęku. Objawy ADHD często utrzymują się w życiu dorosłym. Do tego dochodzą nowe symptomy.

Jak objawia się ADHD w dorosłym życiu?

Trudność w skupieniu uwagi i słuchaniu innych, brak dbałości o szczegóły, roztargnienie, kiepska organizacja oraz problemy z wykonywaniem zaplanowanych czynności to tylko jedne z wielu objawów zespołu nadpobudliwości psychoruchowej. Osoba zmagająca się z zaburzeniem jest impulsywna i czasem miewa napady złości, zmaga się z silnymi wahaniami nastroju, jest niecierpliwa, nie umie dostosowywać się do nowych sytuacji i zmian, a także doświadcza trudności związanych z budową i utrzymaniem relacji. Ponadto może angażować się w ryzykowne zachowania, takie jak hazard czy używki. 

Diagnoza ADHD

Diagnostyka ADHD to złożony, wymagający czasu proces, w którym uczestniczą psycholog-diagnosta oraz psychiatra specjalizujący się w leczeniu zespołu nadpobudliwości psychoruchowej. 

Pierwszym etapem jest kompleksowy wywiad przeprowadzony przez psychologa. Jego celem jest uzyskanie jak największej ilości informacji o stanie zdrowia, samopoczuciu i zachowaniach pacjenta w określonych sytuacjach. Następnie przeprowadza się specjalistyczne testy psychometryczne, np. przesiewowy test DIVA, profesjonalny test osobowości MMPI-2, czy też test neuropsychologiczny MOXO. Zakończeniem procesu diagnostycznego jest wystawienie pełnowartościowej opinii klinicznej oraz omówienie z pacjentem całego procesu, postawionej diagnozy oraz leczenia.

Jak leczy się ADHD?

Leczenie ADHD w klinice PsychoMedic opiera się o trzy filary. Najważniejszym jest  farmakoterapia. Obecnie zaleca się terapię lekami stymulującymi, uważanymi za całkowicie bezpieczne. 

Drugi filar to psychoedukacja pacjenta i jego najbliższych na temat natury oraz przyczyn ADHD, dostępnych metod leczenia, a także sposobów radzenia sobie z objawami na co dzień. 

Dopełnieniem leczenia jest  psychoterapia, najczęściej w nurcie poznawczo-behawioralnym. Są to cykliczne spotkania z terapeutą, których celem jest zrozumienie objawów i akceptacja zaburzenia.

Kompleksowa terapia ADHD to szansa na lepsze życie! Leczenie przywraca pacjentowi satysfakcję z każdego dnia i wiarę we własne możliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here