Wkład koronowo-korzeniowy – kiedy się go stosuje i do czego służy?

0
60
Wkład koronowo-korzeniowy

Wkłady koronowo-korzeniowe to uzupełnienia stosowane w trakcie leczenia kanałowego. Dzięki nim wypełnienie jest trwale osadzone w strukturze zęba, a jego tkanka jest dodatkowo chroniona przed złamaniem.

Wkłady koronowo-korzeniowe – wskazania

Wkład koronowo-korzeniowy jest rozwiązaniem stosowane w leczeniu endodontycznym, czyli – mówiąc inaczej – kanałowym. Można go założyć jedynie wówczas, gdy dentysta ma pełny dostęp do oczyszczonych kanałów korzeniowych. Wkłady stosuje się zazwyczaj w sytuacji, gdy ubytek struktury zęba wynosi co najmniej 50%. Oczywiście sama obróbka również doprowadzi do usunięcia fragmentów tkanki, aczkolwiek właściwe oczyszczenie kanału jest kluczowe w kontekście utrzymania się wkładu na swoim miejscu.

Rodzaje stosowanych wkładów i ich charakterystyka

W stomatologii najczęściej wykorzystuje się wkłady metalowe i estetyczne, czyli takie, które wykonane są np. z ceramiki lub włókna szklanego. Wybór tych pierwszych jest konieczny ze względu na ich wytrzymałość. Do ich wytwarzania używa się najczęściej stopów metali szlachetnych, takich jak srebro i złoto i nieszlachetnych, takich jak kobalt, nikiel lub tytan. Metalowy wkład koronowo-korzeniowy mocowany jest w miejscach, które narażone są na wystąpienie dużych sił mechanicznych (zgryzu). Używa się ich również wtedy, gdy pacjent cierpi na bruksizm.

Zgodnie z powyższym, alternatywą dla wkładów metalowych są elementy wykonane z włókna szklanego lub ceramiki. Ich estetyczny wygląd lepiej dopasowuje się do kolorytu zębów, dlatego mocuje się je głównie w przednim fragmencie łuku zębowego. W związku z tym – przy wyborze wkładu – warto dokładnie ocenić stan uzębienia, a także uwzględnić oczekiwania pacjenta.

Jak długo wytrzymują wkłady koronowo-korzeniowe?

Dobór odpowiedniego rodzaju wkładu ma przełożenie na jego żywotność. Nie zapominajmy, że ząb jest stale poddawany wielu różnym oddziaływaniom mechanicznym, które mogłyby doprowadzić do stopniowej degradacji wkładu. Bardzo ważne jest również, aby już w trakcie przygotowania do osadzenia wkładu, nie doprowadzić do nadmiernego uszkodzenia okolic korzenia. W przeciwnym razie nie będzie on stanowił wystarczająco trwałej podpory, co w konsekwencji doprowadzi do szybszego zniszczenia wkładu. Bardzo ważne jest, aby już na wstępie wraz z pacjentem omówić zakres wykonywanych prac stomatologicznych i rodzaj użytych materiałów.

W leczeniu endodontycznym trwałość ma bardzo istotne znaczenie. Dokładne oczyszczenie kanału i zastosowanie odpowiedniego wkładu daje szansę na to, że efekt leczenia utrzyma się nawet przez kilkanaście lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here