Leczenie polineuropatii alkoholowej

0
682

Okazjonalne spożywanie alkoholu jest powszechnie akceptowane. Jednakże w wielu przypadkach jest to pierwszy krok ku uzależnieniu. Alkohol jest bowiem substancją, która silnie uzależnia. Jednakże ze względu na to, że praktycznie każda osoba dorosła raz na jakiś czas spożywa trunki wysokoprocentowe, niebezpieczeństwo jakie mogą one tworzyć jest łatwe do lekceważenia. Nie brakuje zatem osób, które wpadły w sidła uzależnienia właśnie poprzez coraz to częstsze spożywanie alkoholu podczas sytuacji towarzyskich.

Uzależnienie od alkoholu wpływa na każdą sferę życia osoby chorej. Dotyczy to zarówno relacji z najbliższymi, kariery zawodowej, a także dalszych perspektyw życiowych. Cierpią na tym finanse, samopoczucie psychiczne, a ostatecznie także i zdrowie fizyczne. Nie brakuje bowiem schorzeń, które bezpośrednio wynikają z regularnego stosowania alkoholu. Jedną z takich chorób jest polineuropatia alkoholowa i według większości statystyk, dotyka ona co najmniej 30% silnie uzależnionych alkoholików.

Czym jest polineuropatia alkoholowa?

Jak już z samej nazwy tej choroby można wywnioskować, jest to schorzenie dotykające układu nerwowego. Precyzyjniej mówiąc jednak, choroba ta powoduje uszkodzenie nerwów obwodowych. Jest to proces bardzo powolny, jednakże przy intensywnym korzystaniu z alkoholu może on prowadzić do ogromnych zmian.

Objawy polineuropatii alkoholowej są pod wieloma względami podobne do tego, co powoduje polineuropatia wywołana przez zaawansowaną cukrzycę. Mowa zatem o zmianach w czuciu w kończynach dolnych i górnych, wrażenie mrowienia lub nagłego bólu pomimo braku bodźców bólowych. Pojawiają się skurcze i drżenie mięśni w nogach i rękach, a także niedowład gdy choroba rozwija się jeszcze bardziej. Objawy polineuropatii alkoholowej są jednak specyficzne względem konkretnych przypadków. Dlatego też mogą być przez wiele lat źle diagnozowane.

Jeżeli jednak diagnoza zostanie postawiona, konieczne jest leczenie polineuropatii alkoholowej. Jego podstawowym założeniem jest całkowite odstawienie alkoholu. Przy szybszej poprawie kondycji pomagają także suplementy z witaminami z grupy B, niesteroidowe leki przeciwzapalne. Potrzebna jest także fizjoterapia. Choroba ta jednak może być nieuleczalna jeżeli nie zostanie zauważona odpowiednio wcześnie. Kluczowe jest zatem uzyskanie współpracy od chorego, który będzie się zaleceń lekarza. Dlatego też każdy, kto nadużywa alkoholu na pewno powinien wiedzieć czym jest polineuropatia alkoholowa i zdawać sobie sprawę z tego, jak jest ona poważna.

Źródło: https://uzaleznienia-terapia.pl/blog/polineuropatia-alkoholowa-czym-jest-przyczyny-objawy-i-leczenie/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here